Petrugan Ioan – avocat

Petrugan Ioan 8
Născut la data de 22 septembrie 1920, în Beiuș, jud. Bihor
Tatăl – Gheorghe, mama – Sofia,
Perioadă de detenţie: arestat provizoriu între 19 octombrie – 21 decembrie1945; 20 septembrie 1948 – 18 septembrie 1956; 8 februarie 1960 – 4 august 1964;
Prima condamnare de 8 ani închisoare pentru apartenenţă la Mişcarea Legionară este executată în întregime; din a doua condamnare de 18 ani, pentru acelaşi motiv, va executa 4 ani.
Centre de detenţie: Aiud, Oradea, Cluj, Ostrov
Avocat

Stare civilă: s-a căsătorit cu MAIER MARIA (născută la 26 ianuarie 1921, fiica lui Gavril și Elena Maier) la data de 19 aprilie 1947
– Se naște fiica lor, CORNELIA, la data de 1 septembrie 1948
Religia: ortodoxă
Studii: absolvent al Liceului de băieți “Moise Nicoară” din Arad (septembrie 1941); absolvent al Facultății de Drept din cadrul Universității “Regele Ferdinand I” din Cluj (iulie 1945)
Profesia: avocat
Apartenența politică: legionar
– în 1936, la vârsta de 16 ani se înscrie în Frăția de Cruce, devenind șeful acesteia de la Școala Normală din Arad, fiind menționat în acest sens de către Viorel Gheorghiță în volumul său de memorii “ET EGO”, apărut în 1994 la Editura “Marineasa” din Timișoara
– activează apoi în organizația legionară condusă de Șandru Aurel din Oradea

Arestările:
1. Este arestat prima dată în 19 octombrie 1945, într-un lot din care mai făceau parte: Codoban Teodor, Borș Adrian, Știrbu Elvira, Știrbu Ion, Mitrea Aurel, Hera Ioan, Hera Doina și Neama Teodor, fiind ulterior pus în libertate provizoriu, cu obligația de a se prezenta de bună voie la termenul de judecată și de a nu colabora cu partidele istorice (declarație dată la Cluj, în 21 decembrie 1945 în fața comisarului Hulubei Nicolae ).
– Motivul arestării îl constituie întânirea cu învățătorul Codoban Teodor, care ar fi avut asupra sa un manifest legionar, precum și pentru legături cu ceilalți menționați mai sus (Proces-verbal încheiat la 23 octombrie 1945 de către comisar-șef dr. Laszlo Francisc, asistat de comisarul-ajutor Hulubei Nicolae și agentul Walter Alexandru din Siguranța Chesturii Cluj).
2. Este din nou arestat la data de 20 septembrie 1948 pentru apartenența și activitatea legionară, fiind anchetat de fostul șef al Securității din Oradea din 1948, colonelul Teller și de ajutorul acestuia, căpitanul Elekes.
– Prin Sentința nr. 643/14.03.1949 a Tribunalului Militar Cluj a fost condamnat la 8 ani închisoare corecțională și 3 ani interdicție corecțională pentru uneltire contra ordinii sociale.
– A executat pedeapsa integral, la Penitenciarul Aiud, fiind pus în libertate la data de 18 septembrie 1956.
– Pe timpul executării pedepsei a avut un comportament demn, nu s-a dezis de crezul său, continuând să desfășoare activitate legionară în închisoare : ajută cu mâncare și îmbrăcăminte și susține moral legionarii din zarcă, poartă discuții despre doctrina legionară (capitolul despre “onoarea legionară” din “Cărticica Șefului de cuib” de Corneliu Zelea Codreanu), învață poezii de Radu Gyr, comentează situația internațională, activități desfășurate și împreună cu Popa Atanasie. Tot împreună cu acesta, dar și cu Tocoianu Gheorghe, Vătășelu, Bărbat Ștefan, Paul Cojocaru, comemorează ziua de 24 iunie, dată în care s-a înființat Legiunea Arhanghelului Mihail (Mișcarea Legionară). Toate acestea vor duce la ulterioara sa arestare, din anul 1960.
– După eliberare, în 1956, întreține legături cu legionarii Borcea Ioan și Trifa Ilie, cu care se întâlnește periodic în Oradea și Beiuș și împreună cu care “poartă discuții ostile regimului comunist”.
3. La data de 8 februarie 1960 este din nou arestat, iar prin Sentința nr. 193/18.07.1961 a Tribunalului Militar București este condamnat la 18 ani muncă silnică, 7 ani degradare civică și confiscarea averii pentru uneltire contra ordinii sociale.
– Din același lot cu Petrugan Ioan fac parte și Tocoianu Gheorghe, Popa Atanasie, Borcea Ioan, Trifa Ilie, Nica Alexandru, Varga Traian, Groza Constantin, Porge Sabin, Brînda Gheorghe și Blidar Dumitru, care vor primi și ei ani grei de închisoare.
– A fost deținut la Penitenciarul Oradea (UM 0386) până în 4 august 1964, când a fost eliberat în baza Decretului de grațiere nr. 411/1964, munca silnică fiind executată la Ostrov (conform fișei cu zile lucrate).
Activitatea profesională>
– Este înregistrat ca avocat stagiar în Baroul Avocaților Oradea (decizia nr. 12 din 8 ianuarie 1946), prestând jurământul profesional la 29 ianuarie 1946
– Lucrează ca și contabil la Coperativa de consum Beiuș (1956-1957), apoi la Școala Profesională din Beiuș (1957-1960)
– Economist și contabil la Gospodăria Agricolă de Stat (G.A.S.) Beiuș și Holod (1964-1967), iar mai apoi economist și jurist consult principal la Unitatea de Exploatare și Industrializare a Lemnului (U.E.I.L.) Beiuș (1967-1974)
– Din 1974 lucrează tot ca și jurist consult principal la Întreprinderea Comercială de Stat Mixtă Vașcău, având atribuții și în cadrul I.C.S.M. Beiuș
Ultima parte a vieții>
– A locuit în Beiuș, pe strada Aurel Vlaicu, împreună cu soția Maria, alături de fiica sa Cornelia, profesoară de limba franceză la Liceul “Samuil Vulcan” și de ginerele Gheorghe Sabău, medic veterinar la Circumscripția sanitar-veterinară Sâmbăta, precum și de cei doi nepoți ai săi Ionuț și Călin Sabău.
– A decedat în data de 17 iunie 1981, la vârsta de 61 ani, fiind înmormântat la Cimitirul din Beiuș.

Petrugan Ioan 1

Petrugan Ioan 2

Petrugan Ioan 3

Petrugan Ioan 4

Petrugan Ioan 5

Petrugan Ioan 6

Petrugan Ioan 7

petrugan

petrugan1

petrugan3

petrugan4

petrugan5

Toate informaţiile ne-au fost oferite de nepotul, Călin Sabău, din Beiuş, jud. Bihor, căruia îi mulţumim pentru disponibilitatea de a contribui la lupta împotriva aşternerii uitării peste memoria celor care au suferit în regimul comunist.

Publicat în by Cristina Puscas în Tributul bihorenilor

Comments are closed.