SCHUBERT JOSEPH – Episcopul romano-catolic de Bucureşti

Schubert SIGHET

(Sursa foto: Arhiva Memorialului Victimelor Comunismului şi al Rezistenţei Sighet)
Născut la data de 6 iulie 1890, în Bucureşti
Perioada de detenţie: 17 februarie 1951 – august 1964
Centre de detenţie: Sighet, Oradea (22 iunie 1955 – 1956), Aiud, Jilava, Piteşti, Dej, Gherla

Iosif Schubert, episcopul romano-catolic de Bucureşti, consacrat în clandestinitate, a fost judecat în faimosul proces fabricat de către regimul comunist în încercarea de a discredita comunitatea catolică din România. În fruntea lotului se afla episcopul romano-catolic de Timişoara, Augustin Pacha, arestat pe data de 18 iunie 1950 şi condamnat la 18 ani închisoare.
Joseph Schubert a fost arestat la 17 februarie 1951. Securitatea a orchestrat un proces pornind de la audienţa lui Pacha din 1938 la Hitler, când episcopul de Timişoara a intervenit împotriva agitaţiilor anticatolice ale naziştilor bănăţeni. Un alt cap de acuzare a fost „spionajul” în favoarea puterilor imperialiste, lui Schubert atribuindu-se rolul de „cârtiţă” a Vaticanului. Procesul s-a desfăşurat la Bucureşti în perioada 10-17 septembrie 1951, Este condamnat la temniţă grea pe viaţă.
Va fi trasferat la Sighet, după care în 22 iunie 1955, va fi adus la Oradea. În evidenţele Penitenciarului Oradea apare trecut Subert I. Iosif, singurul indiciu care ne-a dus la identificarea lui fiind data naşterii – 6 iulie 1890 şi locul naşterii – Bucureşti.
Printr-o adresă a Direcţiei Regionale Oradea, din 22.VI.1955, către Penitenciarul Oradea, această unitate urma să-l primească pe episcop, împreună cu bagajele sale şi dosarul personal. Registrul Penitenciarului din 1955 nu spune nimic despre data la care a fost depus episcopul la Oradea. Numărul matricol de încarcerare este 168/55 Oradea, iar în dreptul condamnării este trecut MSV (muncă silnică pe viaţă), iar căsuţa prevăzută pentru transfer e goală.
După Oradea, Schubert a trecut prin închisorile Aiud, Jilava, Piteşti, Dej şi Gherla, fiind eliberat în august 1964. I s-a stabilit domiciliu forţat la Mănăstirea Braşov. La finele anilor ’60 a părăsit România, ajungând în Germania. A murit în anul 1969 la München .

Publicat în by Cristina Puscas în Locatarii Penitenciarului Oradea 1945 – 1977, NOUTATI

Comments are closed.